POSTERQNCE. Plakaty Piotra Kunce

POSTERQNCE Plakaty Piotra Kunce
Wernisaż: 23 lutego 2018, piątek, godz.18

23 lutego - 23 marca 2018
otwarte codziennie 14:30-18:30

Dydo Galeria Plakatu
Al. Focha 1 (dawny hotel Cracovia), Kraków
www.dydopostergallery.com

● ● ●
POSTERQNCE
(QNCE- ktoś tak zapisał jego nazwisko w USA)

Uważa, że plakat powstał z potrzeby reklamy. Malowany przez Cheret'a, Toulouse Lautrec'a, Cassandra, Gronowskiego czy polskich plakacistów powojennych zawsze służył zamawiającemu. Do promocji, informacji czy propagandy.

Stąd charakter prac Piotra: zawsze czytelnych skojarzeń, klarownej typografii podporządkowanej warstwie ilustracyjnej. Mówi, że plakat to jokey na dwóch koniach: sztuki i designu. Żongluje kilkoma stylami, wyraźnie cieszy się swoją pracą. Często używa w swoich plakatach lalek, które traktuje jako metaforę do ludzi.

Na 25 lecie Biennale Plakatu w Meksyku i jego tam od początku obecności przygotował plakat z napisem: Lubię robić plakaty, które rozśmieszają ludzi. Pogodny facet.

Kocha to co robi, ma do siebie dystans.
www.piotrkunce.eurotone.eu

● ● ●
Trochę więcej

Piotr Kunce (urodzony w 1947 w Krakowie) od 1981 do 2017 kierował Pracownią Projektowania Plakatu na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest profesorem zwyczajnym.

Był organizatorem Festiwalu Plakatu w swym rodzinnym mieście. Między 2001 a 2010 rokiem zorganizował 10 dużych, zagranicznych wystaw prezentujących prace swoich studentów i wychowanków. Obok projektowania plakatu jest specjalistą w projektowaniu systemów informacji wizualnej. Ma na tym polu szereg poważnych osiągnięć.

Prowadził warsztaty w wielu szkołach na świecie:
Brazylii, Czechach, Danii,Meksyku, Chile, Finlandii Francji, Indiach, Iranie, Kanadzie, Słowacji.

Od 1990 - 1991 pracował w School of Fine Arts, Uniwersytetu Connecticut, USA jako visiting professor. Od 2005 do 2017 pracował w Uniwersytecie Mateja Beli na Słowacji.
W 2002 przewodniczył jury Międzynarodowego Bienale Plakatu w Mexico City.

W 2005 otrzymał nagrodę Uniwersalnej Przyjaźni Wszystkich Narodów Universidad Anahuac del Sur w Mexico City, a w 2009 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mateja Beli a w 2012 krzyż oficerski Polonia Restituta.

Jego prace są pokazywane na większości międzynarodowych pokazów tej dziedziny na świecie. Miał 20 poważnych i dużych wystaw indywidualnych na świecie.

● ● ●

Wydarzenie FB

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć