Eryk w Krakowie

Eryk w Krakowie
Wystawa plakatów Eryka Lipińskiego
Dydo Poster Collection 1960-2020
Wystawa towarzysząca Satyrykon Legnicki 2020

czerwiec 2020
Wernisaż: czwartek, 4 czerwca, godz.17

Dydo Poster Gallery
Kraków, Al. Focha 1 (dawny hotel Cracovia)
www.dydopostergallery.com

Plakat: Zuzanna Lipińska

----------------------------

Eryk Lipiński. Karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o historii karykatury i rysunku satyrycznego, kolekcjoner, twórca Muzeum Karykatury w Warszawie.

  • »Urodził się 12 lipca 1908 roku w Krakowie.
  • »W latach 1933-1939 studiował malarstwo, grafikę użytkową, liternictwo i typografię, oraz scenografię w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Tadeusza Pruszkowskiego, Edmunda Bartłomiejczyka, Bonawentury Lenarta i Władysława Daszewskiego.
  • »Był współzałożycielem pisma satyrycznego „Szpilki”, a w latach 1935 – 1937 oraz 1946 – 1953 pełnił funkcję redaktora naczelnego.
  • »W 1945 wraz z Henrykiem Tomaszewskim otrzymał od wydziału reklamy Filmu Polskiego propozycję projektowania plakatów filmowych (początki tzw. „polskiej szkoły plakatu”) i rozpoczął stałą współpracę z FP (następnie Centrala Wynajmu Filmów, ZRF, Polfilm).
  • »Plakatowa twórczość Lipińskiego zaowocowała nagrodami i wyróżnieniami m.in. na Międzynarodowej Wystawie Plakatu w Wiedniu, na Wystawie Plakatu Filmowego w Warszawie, w konkursie na "Najlepszy Plakat Warszawy”, i wielu innych.
  • »Był jednym z inicjatorów, komisarzem i uczestnikiem I Międzynarodowego Biennale Plakatu (1966) w Warszawie, a także pomysłodawcą powstania Muzeum Karykatury (1978) w Warszawie.
  • »Artysta zmarł 21 września 1991 roku w Warszawie, w wieku 83 lat.

Prywatnie – mąż Anny Gosławskiej-Lipińskiej (Ha-Gi) i później, aż do chwili swojej śmierci – Maruszki Lipińskiej z domu Borowicz. Ojciec Zuzanny Lipińskiej - absolwentki ASP w Warszawie, autorki plakatu reklamowego i logo Muzeum Karykatury oraz Tomka Lipińskiego - muzyka i kompozytora.

Źródło: Muzeum Karykatury

KATALOG

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć