0

Wirtualna wystawa - Fredro na plakacie

Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy "Fredro na plakacie" z kolekcji Dydo Poster Collection.

ZOBACZ WYSTAWĘ

W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra hr. Fredry (1793-1876) - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.

Fredro napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych głównie obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej oraz fars i grotesek. Znany jest także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci. To twórca oryginalnej polskiej komedii.

Najczęściej wystawiane jego komedie to Mąż i żona (po raz pierwszy 1821), Cudzoziemszczyzna (1824), Damy i huzary (1825), Gwałtu, co się dzieje (1832), Śluby panieńskie (1833), Zemsta (1834), Dożywocie (1835), Wielki człowiek do małych interesów (1877). Do wodewilu Nowy Don Kichot (1824) muzykę napisał Stanisław Moniuszko.

„Nie ma w Polsce teatru, który by nie wystawiał którejś z nich" - podkreśla kurator wystawy Krzysztof Dydo - "Stąd też bierze się obfitość afiszy i plakatów towarzyszących tym wydarzeniom. Spośród nich wybrałem z kolekcji blisko pięćdziesiąt prac polskich artystów plakatu począwszy od tych najstarszych, jak Tadeusz Gronowski, Władysław Daszewski, Andrzej Smoczyński i Józef Szajna czy tworzących zręby Polskiej Szkoły Plakatu - Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicę, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca i Andrzeja Krajewskiego, przez kolejne generacje do najmłodszych jak Kasia Kubacha, Patrycja Longawa, Maja Wolna czy Patryk Krygowski. Wielokrotnie projektowali do premier Fredry tacy artyści jak Jerzy Czerniawski, Mieczysław Górowski i Andrzej Pągowski. Ich znakomite realizacje zapisały się na stałe w historii plakatu teatralnego złotymi zgłoskami.

Wystawa przedstawia zarówno różnych artystów jak też różne style w plakacie. Wszystko to co składa się na miano polskiego plakatu artystycznego. Są prezentowani w jej ramach związani z pracą na uczelniach artystycznych, uczący tam profesorowie jak Grzegorz Marszałek, Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Roman Kalarus, Jan Jaromir Aleksiun ale też artyści związani kiedyś z konkretnymi teatrami Waldemar Krygier, Józef Szajna, Janusz Wiśniewski czy Bolesław Polnar. Również mamy przedstawicieli całkowicie niezależnych twórców jak Edward Lutczyn, Eugeniusz Get Stankiewicz, Michał Batory, Wiktor Sadowski, Rafał Olbiński i Stasys Eidrigevicius, których prace zapisane są niemal w każdym albumie dotyczącym plakatu. Oczywiście to nie wszyscy, bo trudno w ramach małej wystawy pokazać wszystko co wokół Fredry w teatrze polskim się działo i dzieje. Ten jubileuszowy Rok z pewnością w różnych odsłonach to pokaże”.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć