0

Henryk w Krakowie

Henryk w Krakowie
Wystawa plakatów Henryka Tomaszewskiego

październik – listopad 2023

Dydo Poster Gallery
Kraków, Al. Focha 1
www.dydopostergallery.com

WYDARZENIE FB

ALBUM ZDJĘĆ FB

--

Henryk Tomaszewski, który przez przyjaciół, najbliższych współpracowników i byłych studentów poufalne i z uwielbieniem nazywany był "Heniem", uważany jest za ojca współczesnego plakatu polskiego. Obok Eryka Lipińskiego i Józefa Mroszczaka był jednym z głównych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, nurtu grafiki projektowej rozwijanego na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

Przez wiele lat mojej kolekcjonerskiej pasji nie miałem okazji, aby osobiście poznać mistrza. Po pierwsze, mieszkał w Warszawie. Po drugie, jego plakatów tak naprawdę nie było ani na krakowskich ulicach, ani w galeriach sztuki. Poza tym trochę się krępowałem. Jan Lenica, Wiesiu Rosocha, Mietek Wasilewski, Lech Majewski i Andrzej Klimowski, z którymi miałem więcej kontaktów, często opowiadali jakim był pedagogiem, ale też osobistością w świecie plakatu i jako zwykły kolekcjoner nie miałem śmiałości nawiązać z nim znajomości. Tym bardziej, że wcześniej inny ceniony przeze mnie mistrz, Tadeusz Gronowski, w uprzejmy sposób wybił mi z głowy współpracę. W końcu nadażyła się okazja, gdy przygotowany przeze mnie album Mistrzowie Polskiej Sztuki Plakatu (wydany przez wydawnictwo "Buffi" w 1995 roku) trafił do rąk Tomaszewskiego. Zaprosił mnie wówczas do siebie do domu i obdarował katalożkami. Było to dla mnie ogromnym przeżyciem. Na dodatek dowiedziałem się, że bardzo ceni Romana Kalarusa z Katowic, z którym od lat się przyjaźniłem.

Podbudowany tą wizytą zacząłem snuć plany o dużej i wyjątkowej wystawie jego prac. Organizowałem już w Krakowie prezentacje plakatów Starowieyskiego, Cieślewicza i Lenicy z mojej kolekcji, ale o prestiżowe miejsce wystawowe było coraz trudniej. Dlatego też za życia artysty nie udało mi się w Krakowie takiej ekspozycji zrealizować i jak się okazuje Henryk Tomaszewski nigdy nie miał indywidualnej wystawy w naszym mieście. Nie licząc kilkudniowego pokazu jego prac w Galerii Plakatu na Stolarskiej.

W kwietniu 2014 roku z okazji 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego wspólnie z córką, Natalią i 18. edycją Istabul Graphic Design Week zorganizowaliśmy wystawę Dydo Poster Collection w renomowanej galerii Istambułu – Salt Beyoglu Forum. Wystawie towarzyszyła przygotowana przez Mimar Sinan Fine Arts University prezentacja prac byłych studentów prof. Henryka Tomaszewskiego tworzących na całym świecie. Wystawa była też okazją do poznania uczestniczącego w niej artysty, mieszkającego w USA Filipa Pągowskiego, syna Henryka Tomaszewskiego. Jego prace można było oglądać w ramach wystawy Ja, Kot w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w 2022 roku.

Wystawa „Henryk w Krakowie” w Dydo Poster Gallery będzie więc pierwszą wystawą znanego na całym świecie mistrza plakatu Henryka Tomaszewskiego.

Kraków, październik 2023
Krzysztof Dydo

Krzysztof Dydo, październik 2023

Krzysztof Dydo w Dydo Poster Gallery w trakcie wystawy "Henryk w Krakowie", październik 2023, Fot. Natalia Dydo

Master of Polish Poster. Autorka plakatu: Elżbieta Chojna 

Henryk Tomaszewski. Master of Polish Poster. Autorka plakatu: Elżbieta Chojna

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć