0

Poster exhibition | NIE-KONIE-C | Elzbieta Chojna

Zawsze "lubiłam rysować", co w końcu nie jest niczym niezwykłym w moim zawodzie. Od kiedy pamiętam, fascynowały mnie też konie, co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w mojej dziecięcej twórczości. O ile jednak księżniczki wychodziły mi raczej sprawnie, o tyle konie zawsze były jakieś… dziwne. I w sumie słusznie, bo to zwierzęta nie z tej ziemi. Warto wspomnieć, że ponad półtonowe cielska noszą dumnie na czterech palcach – to co dla nas jest nogą, to paluch zakończony paznokciem (kopytem) – a to, co mają w tych ogromnych głowach, to już zupełny kosmos. Dzieciństwo minęło jak sen złoty lecz konie ze mną zostały – szczególnie jeden kary, który jest lekiem na całe zło. Przez lata umiejętności rysowania nieco ewoluowały, lecz moje konie nadal są jakieś… dziwne – nie-konie. Mój znajomy, wybitny polski plakacista, zawsze gdy mnie spotyka wyraża swoje szczere zdziwienie, że jeszcze zawracam sobie głowę twórczością plakatową. No taka już jestem… dziwna, bo kocham konie i plakaty i nie zawaham się ich łączyć. I uprzejmie informuję, że to jeszcze NIE-KONIE-C!!!

Elżbieta Chojna

Elżbieta Chojna studiowała w warszawskiej ASP. Dyplom z plakatu i grafiki wydawniczej obroniła z wyróżnieniem w 1995 r. Pracowała w dwóch agencja reklamowych, ale to nie była jej bajka. Po powrocie ze stypendium w Meksyku (1998) zaczęła współpracować z warszawskimi wydawnictwami. Jest autorką dziesiątek okładek, a jej plakaty są rozsiane niemal po całym świecie. Zebrała parę nagród, była to tu, to tam, ale szczęście odnalazła 3 km od domu, gdzie poznała swojego konia. Jeśli wygra w “totka" postawi mu stajnię. Do tego czasu jednak, będzie wykonywać swój (dość niewdzięczny) zawód, który obok jeździectwa, nadal pozostaje jej “konikiem”. (www.chojna.net)

Poster exhibition
NIE-KONIE-C
Elżbieta Chojna
8 - 30 June 2019

Dydo Poster Gallery
Kraków, Al. Focha 1 (former hotel Cracovia)
www.dydopostergallery.com

FACEBOOK

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć